Įsigijimas

Kokį šuniuką geriau pirkti: su dokumentais ar be?

Dokumentai garantuoja, kad šuo atitinka savo veislės standartą, stabilios psichikos, genetiškai yra sveikas. Be dokumentų nėra garantijos, kad šuo atitiks veislei būdingą standartą, t.y. nusipirkus norimos veislės šuniuką užaugęs jis gali būti tik panašus į norėtą veislę

Dresūra

 

Kaip savo šunį išmokinti komandą „Saugot“? Ar tai galima atlikti namie pačiam?

Labiausiai tikėtina, kad pačiam tai sunkiai pavyks. Net ir išmokinus, atsiradus aplinkui kitiems šunims gali šios komandos nevykdyti. Geriausiai kreiptis pas profesionalų dresuotoją, kur dresūra atliekama grupėse. Ten kartu dalyvauja daugiau šunų, šuo taip pat ir „socializuosis“. Taip pat bus garantuota, kad komandų bus mokomasi teisingai.

Nuo kokio amžiaus galima pradėti dresuoti šunį?

Geriausia pradėti šunį dresuoti nuo šešių mėnesių. Rekomenduojama nuo trijų mėnesių šuniuką jau atvesti į dresūros aikštelę. Dar nedresuoti, bet supažindinti su dresavimo įrankiais, leisti pabūti tarp šunų. Tam specialiai dresuotojai organizuoja „darželinukų“ grupes.

Ar galima dresuoti vyresnį nei 2 metai šunį, ar jau per vėlu?

Galima dresuoti.

Ar galima keturių metų šunį išmokinti pagrindinių komandų.

Taip, galima.

Parodos

 

Kokie šunys gali dalyvauti parodose ir kokie svarbiausi reikalavimai?

Parodose gali dalyvauti visi šunys, kurie turi šuns kilmę patvirtinančius Lietuvos kinologų draugijos (LKD) ar kitos šalies kinologinės organizacijos FCI narės išduotus dokumentus. Norint dalyvauti reikia, kad šuo būtų registruotas kuriame nors LKD klube ir susimokėjęs nario mokestį. Tai pat, norint dalyvauti parodoje, reikia susimokėti parodą organizuojančiam klubui dalyvio mokestį (jį priima visi LKD klubai). Išsamesnę informaciją galima gauti klube, kuriam priklausysite.

Kaip pradėti dalyvauti šunų parodose?

Tam, kad dalyvauti parodoje, reikia turėti Lietuvos kinologų draugijos (LKD) išduotus šuns kilmės dokumentus ir užsiregistruoti į parodą artimiausiame LKD klube.

 

Mano šuo susižeidė ir liko nedidelis randas. Ar galėsiu dalyvauti šunų parodose?

Dėl randų, kurie atsirado susižeidus šuniui pergyventi nereikia ir parodose dalyvauti galima. Parodose žiūrimi įgimti dalykai. Bet, jei bus lygiavertis varžovas, tai nugalės tas, kurio eksterjeras bus gražesnis, tai yra kuris bus be randų.

Veisimas

 

Turime kalytę su kilmės dokumentais. Amžius 1 metai. Norėtume sukergti ir šuneliams išimti kilmės dokumentus. Kur reiketų kreiptis dėl informacijos?

Reikia kreiptis į bet kurį kinologijos klubą. Daugiau informacijos gali rasti Lietuvos kinologų draugijos svetainėje www.kinologija.lt

 

Ar gali šuniukų pirmą kartą atsivesti 6 metų kalė?

Nerekomenduojama. Pirmą kartą kergti šunis galima iki 6 metų. Po to dažniausiai šuniukai gimsta silpnesni.

 

Praėjo keturi mėnesiai kai kalytė atsivedė šuniukų. Kada vėl galima kergti kalę?

Kalę galima kergti tada, kada ji rujoja. Kalė rujoja du kartus per metus. Dažniausiai lygiais intervalais. Rekomenduojama kergti vieną kartą per metus, kadangi po pirmos vados kalė nespėja sustiprėti ar atsiveda silpnesnius šuniukus.

 

Kiek laiko trunka šuns nėštumas?

Šuns nėštumas trunka 58-66 dienas.

Sveikata

 

Kada pirmą kartą reikia skiepyti šuniukus?

Šuniukai pirmą kartą skiepijami po aštuonių savaičių (dviejų mėnesių). Pakartotinai skiepijami po dvylikos savaičių (trijų mėnesių) ir po metų. Galima po šešių savaičių skiepyti „Puppy“ vakcina. Bet tai nėra privaloma. Ja dažniausiai skiepijami veislynuose veisiami šuniukai, kadangi yra didesnė rizika užsikrėsti virusu. Bet ir šiuo atveju pradžioje paminėti skiepai yra privalomi.

Kokia yra normali šuns kūno temperatūra?

Suaugusio šuns normali kūno temperatūra – 37,5-38° C, jauniklių – 38-39,2° C. Ilgiau palaksčius, ypač karštą dieną, temperatūra gali pakilti.

 

Mūsų kalytei 10mėn. Jai labai padidėjo lytiniai organai. Ji labai guvi, žaisminga, ėda, bet labai laižosi „tą vietą“. Kraujo nesimato. Ar čia ji rujoja? Ar jau reikia susirūpinti?

Tai reiškia, kad kalytė tuoj rujos. Šie požymiai atsiranda prieš keturias dienas iki rujos.

 

Kada galima po pirmų skiepų šuniuką vesti į lauką?

Po pirmų skiepų šuniuką į lauką galima vesti praėjus dviems savaitėms, kadangi imunitetas ligoms nuo kurių skiepyta susiformuoja per 14 dienų.

 

Kaip pastebėti, kad šuo turi kirminų?

Kai šuo turi kirminų gali pradėti blogai ėsti. Arba daug ėda, bet būna sulįsęs. Gali dažnai be priežasties viduriuoti ar vemti. Kartais kirminų kiaušinėlių galima pastebėti išmatose, kurie primena agurko sėklas. Retais ir užleistais atvejais pro išeinamą angą išlenda net pats kirminas.

Priežiūra

 

Ar yra priemonių nuo šuns šėrimosi?

Vienintelis būdas, kad dėl šėrimosi būtų mažiau plaukų, šunį dažnai šukuoti. Nuo šėrimosi priemonių nėra.

Maitinimas

 

Kiek kartų per dieną reikia šerti mažus šuniukus?

1-2 mėn. šuniukai šeriami 6 kartus per dieną, 2-3 mėn. 5 kartus, 3-6 mėn. 4 kartus, 6-8 mėn. 3 kartus, 8 arba daugiau mėnesių nuo 1 iki 2 kartų per dieną.

Kiti klausimai

 

Ar šunys skiria spalvas?

Tai klausimas apie kurį mokslininkia daug diskutuoja ir vieningos išvados nėra. Žmogaus akis taip sudaryta, kad ji turi jautrias spalvai ląsteles vadinamas kolbelėmis, kurios yra trijų tipų ir skiria tris spalvas: raudoną, žalia ir mėlyną. Šuns akyje yra tik dviem spalvom jautrios kolbelės. Todėl jie spalvas mato kitaip. Dabar eksperimento būdu yra nustatyta, kad šunys spalvas vis tik skiria.

 

Nusipirkome dviejų mėnesių šuniuką. Jis naktimis labai „verkia“. Ką daryti, ka jis „neverktų“.

Visi atitraukti nuo kalės šuniukai dvi-tris paras verkia. Tai normalu. Kad šuniukus nuraminti reikia prieš tai kelias dienas kalės guolyje palaikyti kokį nors skudurėlį, kad prisigertų kalės kvapo ir įdėti į naują šuniukų guolį. Tai pat rekomnduojame į guminę pūslę įpilti šilto vandes ir padėti šalia šuniukų, kad jiems tai asocijuotųsi su kalės šiluma.

Elgesys

 

Šuo reikšdamas džiaugsmą šokinėja tiek ant šeimininko, tiek ant svetimų. Kaip nuo to atpratinti?

Norint atpratinti šunį, kad nešokinėtų ant žmonių, šuniui, pašokus ant šeimininko, pastarajam reikia sugriebti už priekinių letenų ir, už jų laikant, su koja užminti ant užpakalinės letenos. Po kelių tokių procedūrų jis nustos šokinėti ir ant šeimininko, ir ant svetimų.

Mano šuo domisi ne tik patelėmis, bet ir patinais. Ar tai normalu?

Taip, tai normalu ir nieko blogo. Jei to pasirodoytų per daug, tai reikia paprasčiausia paimti ir nukelti savo patiną nuo kito šuns. Tik negalima mušti ar kitaip nubausti, kadangi, jei reikės suvesti su patele, kad turėtų palikuonių, gali šuo iš baimės to nedaryti.

 

Kaip šuniuką pripratinti prie antkaklio? Vos tik jį uždedu, šuo dreba, depresuoja, nereguoja į vardą, žodžiu man pačiam depresija. Laikyt su ankakliu negaliu, o pripratint reikia, bet gaila šunio.

Pirmiausia reikia paimti storesnį (pvz. vilnonį) siūlą ir jį užrišti. Kai tik šuo jį bando nusimauti, iš karto nurišti. Taip reguliariai kartoti kol pripras. Po to tą patį kartoti su minkštos odos antkakliu. Kai ir jo nebandys nusimauti, tada galima dėti normalų.

Kaip išmokyti šunį, kad jis nesivoliotų išmatose?

Tai yra šuns inkstinktas. Šunys voliodamiesi kitų gyvulių išmatose slepia savo kvapą, kad jų neužuostų priešai. Todėl nuo to galima apsaugoti tik laikant šunį su pavadėliu.

Kaip šuniuką pripratint prie pavadėlio? Pamato pavadelį, ar kai jau jį segi ant kaklo, ima ir apsisysioja… lauke elgiasi gražiai, šiaip jo nesibaido. Tik išvest ir su užsegimu problema?

Dažnai taip atsitinka kai pavadėlis šuniui asocijuojasi su skaudžia patirtimi: pavyzdžiui su pavadėliu jam buvo skaudžiai suduota, mušta, ar dar kas buvo nutikę.

 

Ką reikia daryti, kad šuo nustotų draskyti duris? Jis tai daro kai jį paliekame namie, arba kai šeimininkas išeina pro duris ir jas uždaro?

Reikia šunį įpratinti, kad pro duris pirmiausia išeitų šeimininkas, o tik paskui šuo. Šuo pirmiausia pasodinamas prieš duris. Pro jas praeina šeimininkas ir tik tada pasišaukia šunį. Kai tai įpras, tada nustos šokinėti ant durų.

 

Prašau patarti, kaip mums elgtis su 2,5 mėn. retviveriu. Jis nenori eiti į lauką, o išneštas skuba atgal namo. Išneštas lauke atsisėda ir nė iš vietos.Kaip geriau jį pratinti: su pavadėliu ar be jo? Kaip jo neišgąsdinti su tuo lauko pratinimu?

Retriveriui reikia uždėti antkaklį (kad priprastų) ir išnešti į lauką. Kartais lauke šuniukas neatlieka savų „reikalų“. Tada reikia kartu į lauką išnešti skudurėlį ar laikraštį suvilgytą šuniuko šlapimu. Šuo dažniausiai šlapinasi ten, kur užuodžia savo šlapimo kvapą. Jei šuniukas niekur neina, tada reikia jį truputį toliau nunešti nuo namų ir paleisti. Šuniukai dažnai nenoriai eina nuo namų, bet su noru bėra į namus. Taip po truputį šuniukas pripras judėti lauke.

Turiu kalytę. Jai 7 mėnesiai. Iš džiaugsmo ji dažnai apsišlapina. Ką daryti?

Tai būdinga daugeliui šunų iki metų amžiaus. Dažniausiai užaugus ši problema praeina savaime.

Šuo nuo užpakalio nusikramtė plaukus iki plikos odos. Kokia galėtų būti priežastis?

Didelė tikimybė, kad šuo turi kirminų. Kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

© 2019 GOJUS.